W tych lasach schemat dnia codziennego jest taki sam. Rano niebo jest bezchmurne, a nad rzekami i mokradłami unoszą sie mgły. Las równikowy, parując, pozbawia się nadmiaru wilgoci. Temperatura powietrza powoli rośnie, na niebie pojawiają się chmury, które stopniowo się powiększają. W południe upał staje się trudny do wytrzymania. Niebo ciemnieje i deszcz wisi w powietrzu. Po godzienie piętnastej niebo przecinają pierwsze błyskawice i zaraz potem zaczyna się tropikalna ulewa, zwana deszczem zenitalnym. Leje pomad godzinę, czasem dwie. Burza kończy się późnym popołudniem i na którtko pojawia się jeszcze słońce. Po godzinie osiemnastej zapada zmrok i bardzo szybko robi sie zupełnie ciemno.
Bananowiec : rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Przedstawiciele są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców. Gęste pokrywy liściowe pokrywają łodygę. Na szczycie znajduje się pióropusz podługowatych i dużych liści.
Raflezja Arnolda : wana też bukietnicą gatunek wieloletniej rośliny, pasożytniczej z rodziny bukietnicowatych. Roślina ta występuje w stanie dzikim w deszczowej dżungli tropikalnej Borneo i Sumatry. Odkryta została w 1821 r. przez dr. Josepha Arnolda i gubernatora Stamforda Rafflesa na cześć których została nazwana. Roślina ta pasożytuje na krzewach spokrewnionych z winoroślą, sama nie wytwarza korzeni, łodyg ani liści. Charakteryzuje się tym, że posiada największy kwiat w świecie roślin. Składa się on z pięciu czerwonych i mięsistych płatków. Jego rozmiary wynoszą 80-100 cm średnicy i ok. 10 kg wagi. Wydziela cuchnący zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki. Kwitnie przez 5-7 dni raz na kilka lat. Z powodu odoru nazywany jest przez mieszkańców Sumatry "trupim kwiatem".
Kakaowiec właściwy : gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae), dawniej zaliczany do zatwarowatych. Pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, poza tym jest szeroko rozpowszechniony w uprawie. Obecnie największe powierzchnie upraw znajdują się w Afryce. Z nasion kakaowca właściwego wytwarza się kakao oraz masło kakaowe, a z nich z kolei napoje i czekoladę. Owalne jagody (250 X 100 mm), bruzdkowane lub gładkie o kształcie przerośniętego ogórka. Okryte są grubą łupiną. Zawierają 20 do 60 płaskich lub kulistych nasion "ziaren kakaowych", które są pogrążone w przyjemnie pachnącym, czerwonawym miąższu o słodkawym smaku.
Liany : pnącza o zdrewniałych łodygach. Występują w cienistych lasach strefy międzyzwrotnikowej, rzadko w strefie umiarkowanej. Korzystając z innych roślin lub przedmiotów jako podpór, wynoszą ku światłu organy asymilacyjne.
Orangutan : rodzaj dużych małp człekokształtnych. Wyraz Orangutan jest wywodzony od malajskiego Orang Hutan oznaczającego człowiek leśny. Można je znaleźć jedynie w lasach deszczowych na Borneo i Sumatrze. Orangutany są małpami nadrzewnymi, spędzającymi na drzewach niemal całe życie, poruszając się między koronami metodą brachiacji. Prowadzą dzienny tryb życia, w nocy przesypiają około 12 godzin. Grupy rodzinne tworzy samica. Spędzają najwięcej czasu na drzewach spośród małp człekokształtnych. Orangutany są małpami o długich rękach (rozstaw ramion do 225 cm) i krótkich nogach. Włosy długie, czerwonawe, rzadziej brązowe. Twarz naga, u samców występują szerokie talerze policzkowe; uszy małe przylegające. Kciuk i paluch krótkie, pozostałe palce długie. Dymorfizm płciowy silnie zaznaczony. Samce są dwukrotnie większe od samic. Samice mogą dorastać do około 130 centymetrów i ważą około 45 kg, podczas gdy w pełni dojrzałe samce osiągają wysokość 180 centymetrów i ważą ponad 120 kg.
Ara zielonoskrzydła : gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny gołym okiem. Jest intensywnie ubarwiona. Dolna część dzioba i dół górnej są czarne. Policzki są białe z cienkimi, czerwonymi paskami. Głowa, szyja, gardło i górna część grzbietu również są czerwone. Przy złożonych skrzydłach środkowa część grzbietu i skrzydeł jest zielona. Reszta skrzydeł i ogon są czerwone, z niebieskimi brzegami. Ma jasne tęczówki, a nogi czarne. Łatwo nauczyć ją mówić. Dożywa nawet do 70 lat i bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna.
Lampart : ssak z rodziny kotowatych. Czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze). Na wolności żyje ich około 50 tysięcy. Występuje w całej Afryce (z wyjątkiem pustyń) oraz południowej i środkowej Azji. Zamieszkuje wilgotne, zwarte lasy i suchą sawannę, tereny górzyste i równiny. Sierść jest błyszcząca, na grzbiecie i bokach usiana ciemnymi plamami o wielkości grochu albo orzecha. Plamy te układają się w rozetki bez plamek w środku. Jest to istotna cecha w rozpoznawaniu różnicy między lampartem (panterą) a jaguarem amerykańskim, gdyż jaguar w środku tych plam posiada dwie, czasem trzy plamki.
Kolibry : rodzina ptaków z rzędu jerzykowych , a według taksonomii Sibley'a-Ahlquista tworząca osobny rząd. Obejmuje gatunki lądowe, zamieszkujące Amerykę, głównie w strefie międzyzwrotnikowej. Są one najmniejszymi ptakami świata ich długośc to 6-22 cm , a masa ciała 2-20 dag. Serce bije średnio 500-600 razy na minutę, maksymalnie dochodzi do 1260 uderzeń na minutę. Cechuje je bardzo szybki metabolizm, niektóre gatunki muszą w ciągu doby zjeść pokarm przewyższający dwukrotnie masę ich ciała.Latają z prędkością do 120 km/h.
Termity : rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych. Niektóre gatunki termitów budują imponujące gniazda zwane termitierami. Wszystkie termity są mobilne przez okres swojego życia w związku z czym w termitierze nie ma miejsca, które można określić jako centrum kolonii termitów. Podobnie jak u mrówek jajka i larwy są przenoszone w różne miejsca termitiery. Termity kopiąc w ziemi długie kanały podążają za gradientem zawartości wilgoci podobnie jak korzenie drzew czy też wzdłuż elementów budynków czy nawet korzystając ze szczelin muru budując zamknięte kanały dla utrzymania odpowiedniej wilgotności.