wtorek, 3 maja 2011

ewrtyuikopl

Wilgotny las równikowy : (las strefy równikowej, puszcza tropikalna, las deszczowy, las tropikalny, las higromegatermiczny, błędnie zwany także dżunglą)  wiecznie zielona formacja leśna strefy międzyzwrotnikowej. Występuje na ubogich glebach laterytowych, w klimacie przez cały rok jednostajnie gorącym i wilgotnym. Na skutek szybkiego rozkładu materii organicznej roślinność jest gęsta i bujna. Lasy te cechuje brak sezonowej rytmiki w życiu roślin, ogromne bogactwo gatunkowe drzew (na 1 hektarze lasu tropikalnego występuje ok. 200 gatunków drzew, podczas gdy w lesie strefy umiarkowanej dziesięciokrotnie mniej), wielowarstwowy układ drzewostanu oraz obfitość lian i epifitów. Drzewa mają proste, wysokie (do 80 m) pnie, dość pospolite jest zjawisko kauliflorii (kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia). Wnętrze lasu jest bardzo cieniste, wskutek czego słabo wykształca się warstwa krzewów i runa.
W tych lasach schemat dnia codziennego jest taki sam. Rano niebo jest bezchmurne, a nad rzekami i mokradłami unoszą sie mgły. Las równikowy, parując, pozbawia się nadmiaru wilgoci. Temperatura powietrza powoli rośnie, na niebie pojawiają się chmury, które stopniowo się powiększają. W południe upał staje się trudny do wytrzymania. Niebo ciemnieje i deszcz wisi w powietrzu. Po godzienie piętnastej niebo przecinają pierwsze błyskawice i zaraz potem zaczyna się tropikalna ulewa, zwana deszczem  zenitalnym. Leje pomad godzinę, czasem dwie. Burza kończy się późnym popołudniem i na którtko pojawia się jeszcze słońce. Po godzinie osiemnastej zapada zmrok i bardzo szybko robi sie zupełnie ciemno.

Bananowiec   rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Przedstawiciele są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców. Gęste pokrywy liściowe pokrywają łodygę. Na szczycie znajduje się pióropusz podługowatych i dużych liści.


Raflezja Arnolda : wana też bukietnicą gatunek wieloletniej rośliny, pasożytniczej z rodziny bukietnicowatych. Roślina ta występuje w stanie dzikim w deszczowej dżungli tropikalnej Borneo i Sumatry. Odkryta została w 1821 r. przez dr. Josepha Arnolda i gubernatora Stamforda Rafflesa na cześć których została nazwana. Roślina ta pasożytuje na krzewach spokrewnionych z winoroślą, sama nie wytwarza korzeni, łodyg ani liści. Charakteryzuje się tym, że posiada największy kwiat w świecie roślin. Składa się on z pięciu czerwonych i mięsistych płatków. Jego rozmiary wynoszą 80-100 cm średnicy i ok. 10 kg wagi. Wydziela cuchnący zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki. Kwitnie przez 5-7 dni raz na kilka lat. Z powodu odoru nazywany jest przez mieszkańców Sumatry "trupim kwiatem".


Kakaowiec właściwy :  gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae), dawniej zaliczany do zatwarowatych. Pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, poza tym jest szeroko rozpowszechniony w uprawie. Obecnie największe powierzchnie upraw znajdują się w Afryce. Z nasion kakaowca właściwego wytwarza się kakao oraz masło kakaowe, a z nich z kolei napoje i czekoladę. Owalne jagody (250 X 100 mm), bruzdkowane lub gładkie o kształcie przerośniętego ogórka. Okryte są grubą łupiną. Zawierają 20 do 60 płaskich lub kulistych nasion "ziaren kakaowych", które są pogrążone w przyjemnie pachnącym, czerwonawym miąższu o słodkawym smaku.


Wanilia :  rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych , liczący 109 gatunków rosnących dziko w strefach tropikalnych. Gatunkiem typowym jest Vanilla mexicana P. Miller.


Liany : pnącza o zdrewniałych łodygach. Występują w cienistych lasach strefy międzyzwrotnikowej, rzadko w strefie umiarkowanej. Korzystając z innych roślin lub przedmiotów jako podpór, wynoszą ku światłu organy asymilacyjne.


Hurma : hebanek, persymona rodzaj drzew występujących w strefie międzyzwrotnikowej. Podawana czasami nazwa hebanowiec jest nieprawidłowa. Do rodzaju Diospyros należy kilkaset gatunków roślin pochodzących głównie z obszarów o tropikalnym i subtropikalnym klimacie w Azji i Ameryce. Gatunkiem typowym jest Diospyros lotus.Są to przeważnie zimozielone drzewa, tylko kilka gatunków z obszarów o umiarkowanym klimacie okresowo zrzuca liście. Wszystkie gatunki tworzą silne gałęzie i mają gładkie liście. Działki kielicha są podobne do liści i rosną wraz z rozwojem owocu, płatki korony są zwinięte do tyłu. Większość gatunków ma jadalne owoce.













Orangutan : rodzaj dużych małp człekokształtnych. Wyraz Orangutan jest wywodzony od malajskiego Orang Hutan oznaczającego człowiek leśny. Można je znaleźć jedynie w lasach deszczowych na Borneo i Sumatrze. Orangutany są małpami nadrzewnymi, spędzającymi na drzewach niemal całe życie, poruszając się między koronami metodą brachiacji. Prowadzą dzienny tryb życia, w nocy przesypiają około 12 godzin. Grupy rodzinne tworzy samica. Spędzają najwięcej czasu na drzewach spośród małp człekokształtnych. Orangutany są małpami o długich rękach (rozstaw ramion do 225 cm) i krótkich nogach. Włosy długie, czerwonawe, rzadziej brązowe. Twarz naga, u samców występują szerokie talerze policzkowe; uszy małe przylegające. Kciuk i paluch krótkie, pozostałe palce długie. Dymorfizm płciowy silnie zaznaczony. Samce są dwukrotnie większe od samic. Samice mogą dorastać do około 130 centymetrów i ważą około 45 kg, podczas gdy w pełni dojrzałe samce osiągają wysokość 180 centymetrów i ważą ponad 120 kg.




Ara zielonoskrzydła : gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny gołym okiem. Jest intensywnie ubarwiona. Dolna część dzioba i dół górnej są czarne. Policzki są białe z cienkimi, czerwonymi paskami. Głowa, szyja, gardło i górna część grzbietu również są czerwone. Przy złożonych skrzydłach środkowa część grzbietu i skrzydeł jest zielona. Reszta skrzydeł i ogon są czerwone, z niebieskimi brzegami. Ma jasne tęczówki, a nogi czarne. Łatwo nauczyć ją mówić. Dożywa nawet do 70 lat i bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna.


Lampart :  ssak z rodziny kotowatych. Czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze). Na wolności żyje ich około 50 tysięcy. Występuje w całej Afryce (z wyjątkiem pustyń) oraz południowej i środkowej Azji. Zamieszkuje wilgotne, zwarte lasy i suchą sawannę, tereny górzyste i równiny. Sierść jest błyszcząca, na grzbiecie i bokach usiana ciemnymi plamami o wielkości grochu albo orzecha. Plamy te układają się w rozetki bez plamek w środku. Jest to istotna cecha w rozpoznawaniu różnicy między lampartem (panterą) a jaguarem amerykańskim, gdyż jaguar w środku tych plam posiada dwie, czasem trzy plamki.


Kolibry :  rodzina ptaków z rzędu jerzykowych , a według taksonomii Sibley'a-Ahlquista tworząca osobny rząd. Obejmuje gatunki lądowe, zamieszkujące Amerykę, głównie w strefie międzyzwrotnikowej. Są one najmniejszymi ptakami świata ich długośc to 6-22 cm , a masa ciała 2-20 dag. Serce bije średnio 500-600 razy na minutę, maksymalnie dochodzi do 1260 uderzeń na minutę. Cechuje je bardzo szybki metabolizm, niektóre gatunki muszą w ciągu doby zjeść pokarm przewyższający dwukrotnie masę ich ciała.Latają z prędkością do 120 km/h.


Termity : rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych. Niektóre gatunki termitów budują imponujące gniazda zwane termitierami. Wszystkie termity są mobilne przez okres swojego życia w związku z czym w termitierze nie ma miejsca, które można określić jako centrum kolonii termitów. Podobnie jak u mrówek jajka i larwy są przenoszone w różne miejsca termitiery. Termity kopiąc w ziemi długie kanały podążają za gradientem zawartości wilgoci podobnie jak korzenie drzew czy też wzdłuż elementów budynków czy nawet korzystając ze szczelin muru budując zamknięte kanały dla utrzymania odpowiedniej wilgotności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz